Emelayh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Emelayh
08.21.2020, 05:02
Üyelik tarihi 02.21.2018
17 konu

Öleceğini öğrenince servetini bağışlayan Müslüman milyoner: Ali Banat

33 Yaşında çok başarılı bir işadamı ve milyoner olan lüks arabalar, villalar ve pahalı kıyafetlerin içinde bir hayat yaşayan Avustralyalı Müslüman milyoner Ali Banat, 5 yıl önce kanser teşhisi konulmasının ardından, zenginliğini dağıtmaya karar verdi ve hayatının son üç senesini ihtiyaç sahibi, muhtaç insanlara yardım ederek geçirdi.
Doktorlar kendisine 7 ay ömrü kaldığını söylemiş olsa da Banat 3 yıl daha yaşadı ve hayatının geri kalanını iyiliğe adadı. Kurduğu yardım kuruluşu ile Togo, Gana, Burkina Faso gibi ülkeler başta olmak üzere sayısız yerde binlerce insana yardım etti.
Ali Banat ayrıca hastanedeyken de insanlara yardımcı olabilmek için videolar çekti, güncellemeler paylaştı.29 Mayıs 2018'de, 36 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Kanser olduğunu ve sadece 7 aylık ömrü kaldığını öğrenince kanserden vefat etmiş yakın bir arkadaşının mezarının başına gidiyor tek başına. Orada bir karar alıyor o an da. Su gibi para kazanan şirketlerini, 650.000 Dolarlık Ferrari Spider arabasını, 60.000 Dolarlık bilekliğini, 700 dolarlık parmak arası terliklerini, 15.000 dolarlık Gucci şapkasını ve her şeyini satıyor. Üstüne giyecek birkaç kıyafet dışında ne varsa dağıtıyor. O kıyamadığı özel üretim güneş gözlüklerini bile çocuklara elleriyle dağıtıyor. Bir vakıf kuruyor. Camii, okul yaptırıyor. Binlerce kişiye ekmek dağıtıyor, Kur’an-ı Kerim öğrensinler diye uğraşıyor. Bir gün çok özel bir ilaç içiriyorlar. Ağrıları azalsın diye. Fazla fazla içince uykuya dalıyor. Uykusunda hiç görmediği yerleri görüyor. Tam Rabbine kavuşacakken, Ya Rabbi beni al diyecekken uyanıyor. Hem de tam 2 gün sonra gözlerini açıyor. Çok ağlıyor, Rabbim beni almadı diyor. Sanki daha bir şeyler yapabilsin diye Allahü teala 7 aylık ömrü tam 3 yıla uzatıyor.
Kanser olduğunu duyunca ağzından çıkan ilk kelime Elhamdülillah olmuş. Bütün vücudunu saran kansere böyle tepki vermiş dili ve kalbi. Gününü gün ederken, Allahü teala bana kendisini hatırlattı diye şükretmiş.
Şimdi camisi de, açtığı yolda, okulları da dimdik ayakta. Onun amel defterine sevaplar yazdırmakta. Ölmeden önce son bir defa işaret etti. Ben artık ölüyorum, ne olur bana dua edin dedi. Bir Fatiha okumak, ona görevimiz şimdi. Şu an da, hemen yollayalım duamızı olur değil mi?
Size bir sır vereyim mi? Şu anda da Ali Banat yaşında, Ali Banat’ın gibi onun yardım aşkıyla yürüyenler var, bu yolda. Allahü teala onların işini rast getirsin, aşkları hiç bitmesin. Rabbim onlara sağlık versin. Versin ki daha çok anneyi kurtarsınlar, gece çocuklar aç yatmasınlar. Ömürleri uzun, işleri bereketli olsun. 29 Mayıs günü, yani onun öldüğü gün Yardım Derneği kurulmuştu. Birileri görevini yaptı, devam etsinler diye başkasına bıraktı. Şimdi kabrinde sen rahat yat Ali Banat…
"Bir amaç sahibi olmaya çalışın, bir plan sahibi olmaya çalışın, elde etmek için çabaladığınız bir planınız olsun. Kendiniz yapmasanız bile başkasının projesine destek sağlıyorsunuz. Sadece bir şeyler yapın çünkü sorgu gününde vallahi ihtiyacınız olacak." -Ali Banat