Erdem Özveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Erdem Özveren
06.27.2020, 22:44
Üyelik tarihi 02.27.2018
8 konu

Devrimleri Deviren Zâtın ALLAH ömrünü Bereketlendirsin...

29 Ekim 1923'de Cumhuriyetin ilanı ile Beraber Artık Osmanlı Devleti resmen yıkılmıştı.
Cumhuriyetin ilanının üzerinden Henüz 5 Ay Geçmişti ki "Tesbihin imamesi" Hükmünde ki "Hilafet" Kaldırılmış ümmet Tesbih Taneleri misali Dağılmaya Zorlanmıştı.
"Şeri Mahkemeler" Kaldırılarak islâm Hükümleri Geçersiz Hale Getirilmiş, Medrese-Tekke ve Zaviyelerin Kapısına Kilit Vurulmuş, Camiler Ahır olarak Kullanılmaya Başlanmış, Kılık-Kıyafet Kanunu ilan Edilmiş Cübbe-Şalvar-Çarşaf Gibi islami Kıyafetler Ceza-i Müeyyide'ye Tabi Tutulmuş, Buda Yetmezmiş Gibi Şapka Kanunu ilan Edilerek Yahudi Şapkasının Takılması Zorunlu Kılınmış. Sarığını Çıkarmayı ve Yahudi Şapkasını Takmayı Reddedenler idama Mahkum Edilmişti...
1929 'da Trabzon/Of'ta Dünya'ya Gelen Mahmud Ustaosmanoğlu 20'li Yaşlarda İstanbul'a ismailağa Camii'nde Vazifeye Başlaması ile Devrimlerin Teker Teker Devrilmesinin Zamanı Gelmişti...
3 Aralık 1934'de Kabul Edilen Kanuna Göre islami Kisvenin (Sarık-Şalvar-Cübbe) Cami Dışında Giyilmesi Kesinlikle Yasakken Mahmud Efendi Hz'nin Tebliğ Çalışması ile Bugün Milyonlar Cami Dışında Sarık- Cübbe ile Dolaşabiliyor.
25 Kasım 1925 'de Kabul Edilen Şapka Kanunu
Zâhiren Bugün Hala Geçerliliğini Sürdürürken. Milyonlar Yahudi Şapkası Yerine, Takke ve Sarığı Tercih Etmiş, Sünneti Seniyye'ye İtaat Etmiştir.
30 Kasım 1925'de Tekke, Zaviye ve Türbeler Kapatılmıştı. Bugün İsmailağa Tekkesi Türkiye'nin En Etkili Sivil Toplum Kuruluşları Arasındadır. Mahmud Efendi Hz'nin Yoğun Gayreti ile Başta Abdulhamid Han'ın Türbesi Daha Sonra Tüm Türbeler Ziyarete Açık Hale Geldi. Tekke ve Türbe Kanunu Hükümsüz Hale Geldi.
3 Mart 1924 Tevhidi Tedrisad Kanunu ile Eğitim Tamamen Milli Eğitime Bağlanmışken, Bugün Vakıflar Genel Müd. Veya Dernekler Başkanlığı Bünyesinde Binlerce Medrese Faaliyetlerine Devam Etmektedir.
1 Kasım 1928 Harf Devrimi ile Arapça ilimlerinin
önüne Geçilmisken. Bugün Onbinlerce insan Medreselerde islâmi Eğitim ve Arapça Eğitimini Tamamlamış, Yada Eğitimine Devam Etmektedir.
Mahmud Efendi Hz'nin Bıraktığı En Büyük izlerden Biride, 17 Şubat 1926'da Kabul Edilen Türk Medeni Kanunu ile Çağdaşlık Adı Verilen Laik Yaşam Görüntüsünü, Sarık-Cübbe-Şalvar ve Çarşaf Gibi Kıyafetler ile Bozuyor olmasıdır.
Devrimleri Deviren Zâtın ALLAH ömrünü Bereketlendirsin...
26.06.2020 / Erdem Özveren